DAGADANA * Poznań * Festiwal Ludzie Książki

DAGADANA

24 Cze 2022 Poznań, POL Wstęp wolny

Szczegóły

Godz. : 21:00
Miejsce : scena przy parkingu Biblioteki Raczyńskich
Adres : pl. Wolności 19
Kod Pocztowy : 61-745
Zapraszamy na scenę na parkingu Biblioteki Raczyńskich koncert pełne emocji oraz genialnego współbrzmienia słowa i muzyki.
Festiwal Ludzie Książki, krążący od lutego po Wielkopolsce, dociera do Poznania. Przez dwa finałowe dni będzie można wziąć udział w spotkaniach autorskich, panelach, warsztatach i koncercie. Porozmawiamy o tłumaczeniach, roli internetu w promocji czytelnictwa, klasyce i najnowszych trendach literackich. Pójdziemy na spacer z ołówkiem w ręku, zbudujemy dinozaura, wrócimy do lat 90. i wybierzemy się w literacką podróż do Norwegii i Ukrainy.Festiwal Ludzie Książki to spotkanie tych, którzy czytają, piszą i pracują z książkami- pisarzy, tłumaczy, ilustratorów, blogerów i przede wszystkim czytelników.

Naszymi gośćmi będą m.in. Niną Lykke, Antoni Libera, Karolina Drozdowska, Sofija Andruchowycz, Anna Gacek, Katarzyna Barlińska „Pizgacz”, Okoń w sieci i zespół DAGADANA,

24.06.2022 (piątek)

16.00 Oficjalne otwarcie Finału Festiwalu Ludzie Książki

16.30 Spotkanie z Niną Lykke prowadzenie Magdalena Sobczak

Norweska autorka zadebiutowała w 2010 roku zbiorem opowiadań, ale przełomowa w jej karierze  okazała się trzecia książka, „Nie, po prostu nie” (Wydawnictwo Muza, 2018), która w Norwegii osiągnęła nakład ponad 80 tysięcy egzemplarzy i została wyróżniona Ungdommens Kritikerpris (Nagroda Krytyków Młodzieżowych). Kolejna powieść Lykke „Ostatnie stadium” zdobyła w 2019 roku najważniejszą norweską nagrodę literacką, Bragenprisen, została też uznana za najlepszą książkę roku przez największe skandynawskie dzienniki. Polskie wydanie jest jednym z pierwszych.

Rozmowę poprowadzi Magda Sobczak, dziennikarka, głos Radia Pogoda,  wielbicielka dobrej książki, gospodyni prowadzonego w Bibliotece Raczyńskich od 2019 roku cyklu Czy ta pani czyta.

16.00 Czy starożytna kupa śmierdzi? – Marta Guzowska zaprasza na warsztaty z kreatywnego wymyślania historii.

Marta Guzowska-archeolog, autorka kryminałów- w tym kryminałów dla dzieci „Detektywi z Tajemniczej 5”, laureatka Nagrody Wielkiego Kalibru.  Spotkanie dla dzieci od lat 7-10 z rodzicami. Obowiązują zapisy zapisy@bracz.edu,pl. Warsztaty w Galerii Atanazego.

19.00-20.30 Panel tłumacki: Sofija Andruchowycz, Ryszard Kupidura, Karolina Drozdowska prowadzi Agnieszka Kalus

O trudach znalezienia wspólnego języka porozmawiają Sofija Andruchowycz -ukraińska pisarka i tłumaczka, Ryszard Kupidura, wschodoznawca, ukrainista, tłumacz, adiunkt Zakładzie Ukrainistyki Instytu Filologii Rosyjskiej i Ukraińskiej na Wydziale Neofilologii UAM, wiceprezes Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Polska-Ukraina”, Karolina Drozdowska, doktor literaturoznawstwa na Uniwersytecie Gdańskim, tłumaczka literatury norweskiej, autorka przekładów książek m.in. Larsa Myttinga, Marii Aubert, Jorna Liera Horsta. Rozmowę prowadzi Agnieszka Kalus- anglistka, tłumaczka literatury angielskiej, autorka bloga czytambolubie.

21.00 Koncert zespołu DAGADANA (scena na parkingu)

Zapraszamy na koncert pełne emocji oraz genialnego współbrzmienia słowa i muzyki. Polsko-ukraiński zespół, łączący elementy kultur i różne style muzyczne (etno,  jazz, elektronika). Płyty albumy zespołu były nominowane i nagradzane polskimi nagrodami, a także doceniane na świecie, po którym zespół od lat z powodzeniem koncertuje.

25.06.2022 (sobota)

11.00 Sztuka szkicowania z książką i biblioteką w tle

Warsztaty w plenerze miejskim poprowadzi Anna Ziętkiewicz, ilustratorka związana z wydawnictwem miejskim, plastyczka miłośniczka spacerów ze szkicownikiem i książką.  O niesamowite opowieści o poznańskich zaułkach zadba Joanna Jodełka- pisarka i historyczka sztuki.  Zajęcia dla młodzieży 15+ i dorosłych. Zbiórka na tarasie Biblioteki.   Zapisy: zapisy@bracz.edu.pl

12.00 Spotkanie z Mistrzem Antonim Liberą prowadzi Marcel Woźniak

Zapraszamy na spotkanie o słowie, klasyce i barwnym świecie człowieka książki.  Antoni Libera, tłumacz, propagator twórczości Becketta, autor nowego przekładu tragedii Sofoklesa, wierszy Kawafisa, sztuk Wilde’a, „Makbeta” Szekspira oraz librett operowych, reżyser teatralny. Autor powieści „Madame”,  nominowanej  w 1999 r. do Literackiej Nagrody Nike. Rozmowę poprowadzi Marcel Wozniak – literaturoznawca, dziennikarz, autor biografii Leopolda Tyrmanda i powieści kryminalnych.

14.00 Spotkanie z Anną Gacek prowadzi Ewa Kawiecka

Kultura, piosenka, moda i lata 90.- które dla wielu są wspomnieniem, ale dla równie licznych-  epoką i stylem.

Anna Gacek, dziennikarka i prezenterka, związana przez dwie dekady z Programem 3 Polskiego Radia. Przeprowadziła ponad tysiąc wywiadów, w tym z Paulem McCartneyem, Nickiem Cave’em, Patti Smith, Marianne Faithfull, Florence Welch, Alexem Turnerem, The White Stripes i The Strokes. Obecnie, w podcaście „Rzeczy ulubione”, rozmawia z najważniejszymi postaciami polskiej kultury. Autorka wydanej w 2021 roku przez Marginesy książki „Ekstaza. Lata 90. Początek”. Rozmowę poprowadzi  Ewa Kawiecka,  absolwentka Kulturoznawstwo na UAM w Poznaniu, marketingowiec, fanka kultury z naciskiem na literaturę i sztukę.

16.00 Pokolenia, a sprawa książki: Katarzyna Barlińska „Pizgacz” i Okoń w sieci

O oczekiwaniach literackich różnych pokoleń, internecie i książce porozmawiamy z Katarzyną Barlińską „Pizgacz” i Okoniem w Sieci

Katarzyna Barlińska  zadebiutowała w 2016 roku na platformie Wattpad, na której jako pierwsza w Polsce zebrała ponad 115 tysięcy obserwujących. Znana pod pseudonimem PIZGACZ, autorka Trylogii „Hell” (drukiem wydano 2 części powieści), obecnie studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej .Marcin Okoniewski, twórca video, bloger książkowy, twórca internetowy, który jako Okoń w sieci łowi wielbicieli dobrych i bardzo różnorodnych lektur. Rozmowę poprowadzi Katarzyna Wojtaszak, polonistka, rzeczniczka prasowa Biblioteki Raczyńskich, czasem pojawiająca się w sieci jako Cynamonowa Bibliotekara.

Podczas festiwalu w Bibliotece Raczyńskich będzie działać Muzeum Wyobraźni http://www.bracz.edu.pl/event/muzeum-wyobrazni/, a w Galerii Atanazego będzie można oglądać festiwalową wystawę.

Organizatorem Festiwalu jest Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu, partnerami Fundusze norweskie i EOG, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Książki, Miasto Poznań, NORLA, Literacka. Tu się czyta.