Premiera 26.03.2025 godz. 10:00
„Hola hola” – to opowieść o rozmowie matki z córką i wyraz troski o młode pokolenie. Dziewczyna pragnie prędko wyjść za mąż i prosi o pomoc w przyspieszeniu ożenku. W odpowiedzi otrzymuje szereg ostrzeżeń, które jasno mówią o różnych typach przemocy, które będą na nią czekać po ślubie. Przemoc od zawsze istniała zarówno na wsi, jak i w mieście. Znane powiedzenie: „Nie mów nikomu, co się dzieje w domu” znajdowało się nawet na tradycyjnych makatkach wiszących w kuchni w widocznym miejscu. Co jednak robić, kiedy do przemocy domowej dojdzie? Zespół DAGADANA zaprosił do współpracy Niebieską Linię IPZ i wymazując słowo: „nie”, stworzył hasło: „Mów, co się dzieje w domu”.
Tej pieśni Daga Gregorowicz nauczyła się od mistrzyni Anny Chudej z Biskupizny (ze wsi Posadowo), podczas Taboru Wielkopolskiego, czyli letniej szkoły tradycji. Pani Ania wielokrotnie w swych opowieściach podkreślała, że tak mrocznych utworów jest masa, tylko wstydzi się je przekazywać kolejnym pokoleniom, bo to taka „smutna prawda”. Utwór nie jest znany jedynie w Wielkopolsce. Funkcjonuje w wielu stronach Polski.
Biskupizna to mikroregion folklorystyczny, obejmujący dwanaście wsi wokół Krobi (niedaleko Gostynia). Obszar ten od XIII do XVIII wieku stanowił własność biskupów poznańskich, co dało początek nazwie mikroregionu, a także nazwom „Biskupian” i „Biskupianka”, jak mówi się o mieszkańcach Biskupizny. Folklor biskupiański jest ciągle kultywowany. W teledysku udział wzięli członkowie Biskupiańskiego Zespołu Folklorystycznego z Domachowa i okolic.
„Mów, co się dzieje w domu”
Jako że przemocy towarzyszy wiele zawiłych mechanizmów psychologicznych i powstało wokół niej sporo mitów przekazywanych z pokolenia na pokolenie, aby jak najlepiej pomóc osobom nią pokrzywdzonym w uzyskaniu wsparcia, DAGADANA zaprosiła do współpracy ekspertów. Niebieska Linia IPZ towarzyszy zespołowi przy premierze i wywiadach po to, by móc kompetentnie i jak najszerzej dotrzeć do ludzi, którzy czują się zagubieni, a czasem nawet nie zdają sobie sprawy z tego, że ktoś stosuje wobec nich przemoc. #mowcosiedziejewdomu
https://www.niebieskalinia.pl/
Premiera klipu przypada w 30. rocznicę powstania Niebieskiej Linii IPZ.
Przez ostatnie 17 lat zespół DAGADANA eksplorował polską i ukraińską kulturę, łącząc muzykę tradycyjną z prawie każdym możliwym gatunkiem. W swojej twórczości sięga po mądrości przodków, zamknięte w opowieściach zasłyszanych w pieśniach obrzędowych.
Klip stworzono dzięki pomocy przyjaciół i znajomych, którzy kochają tradycję, ale i którym nieobojętny był temat niesienia pomocy osobom pokrzywdzonym przemocą. Dla nich wszystkich utwór „Hola hola” jest czymś więcej niż tylko piosenką.
Płyta dostępna na wszystkich platformach streamingowych KLIKNIJ
Kontakt: